اعزام دانشجو به ترکیه

اعزام دانشجو به ترکیه

کشورترکیه با داشتن امکانات و شرایط مناسب برای زندگی, موسسات و دانشگاه های معتبر و اعتبار بالای مدرک دانشگاهی و هزینه های به صرفه یکی از گزینه های پر طرفدار برای ادامه تحصیل به خصوص برای دانشجویان ایرانی قابل توجه بوده است . از جمله رشته های دارای اهمیت در ترکیه رشته های پزشکی و دندانپزشکی هستند که متقاضیان زیادی دارند.در ترکیه، موسسات آموزش عالی حداقل2 سال تحصیلات عالی را ارائه می دهند که شامل دانشگاه ها، دانشکده ها، موسسات، مدارس عالی، دانشکده های فنی حرفه ای و مراکز تحقیقاتی کاربردی می باشند که به دو شکل دولتی و خصوصی می باشد. دوره های تحصیلات تکمیلی در ترکیه شامل کارشناسی (4 سال) , کارشناسی ارشد(2 سال) و دکتری (3 سال) هستند که توسط موسسات آموزش عالی و دانشگاه های متعددی در ترکیه ارائه می شوند.

اعزام دانشجو به ترکیه در مقطع کارشناسی

اعزام دانشجو در مقطع کارشناسی با توجه به  قوانین دانشگاه های ترکیه در مورد تحصیل در ترکیه و مقطع کارشناسی به این صورت است که شما برای کسب مدرک تحصیلی لیسانس خود ۴ سال سپری می کنید. البته بعضی رشته های خاصی هم وجود دارند که ممکن است به ۶ سال زمان نیاز باشد. برای پذیرش در دانشگاه های ترکیه در مقطع لیسانس ملزم به گذراندن آزمون جامع هستید . بزرگترین دانشگاه های ترکیه که استانبول، آنکارا و ازمیر هستند.

اعزام دانشجو به ترکیه در مقطع کارشناسی ارشد

در مقطع کارشناسی ارشد، نیازی به شرکت در آزمون جامع نسیت. در مقطع کارشناسی ارشد هر رشته و دانشگاه  ظرفیت مشخصی دارد که هر دانشگاه به صورت مجزا آزمون هایی را برگزار می کنند که باید در آنها شرکت کنید واگر جزو نفرات برتر باشید, مجوز ورود به دانشگاه را کسب می کنید که این آزمون ها ۲ بار در سال برگزار می شوند. متقاضیان می توانند در زمان های معینی که هر دانشگاه اعلام می کند، در آزمون مورد نظر شرکت نمایند.   

اعزام دانشجو به ترکیه در مقطع دکترا

متقاضیان تحصیل در مقطع دکترا در دانشگاه های ترکیه  باید در زمان های مشخصی از سال برای پذیرش دانشگاه های مورد نظر خود اقدام نمایند. معمولا زمانی که دانشجو می تواند برای پذیرش اقدام نماید ماه های اکتبر و ژانویه است. یکی از موارد قابل توجه برای اعزام دانشجو در مقطع دکترا تسلط دانشجو بر زبان انگلیسی است. که می توانند در آزمون ALES شرکت کنند.  نمره این آزمون بین ۰ تا صد است و نمره ی قابل ثبول برای پذیرش در مقطع دکترا حداقل نمره ۵۰است. در صورتی دانشجو نمره حد نصاب را کسب نکند یا به زبان انگلیسی تسلط کافی نداشته باشد می تواند در کلاس های زبان انگلیسی که در ترکیه برگزار می شوند شرکت کرده و مدرک خود را از کالج های زبان انگلیسی ترکیه دریافت نماید.

تعداد واحدهایی که دانشجوی متقاضی دکترا باید بگذارند ۲۴۰ واحد است. دانشجو در مدت دو سال هم باید واحدهای خود را بگذارند و هم باید در سمینارها و آزمون های متفاوت شرکت کند. در نهایت روی مقاله و تز دکترای خود کار کرده و آن را به پایان برساند.

مدارک لازم برای اعزام دانشجو به ترکیه

کلیه مدارک لازم برای اعزام دانشجو به ترکیه شامل موارد زیر می شود که باید قبل از درخواست پذیرش به طور کامل جمع آوری شود .

  • اصل مدارک هویتی (همراه با ترجمه انگلیسی یا ترکی)
  • اصل پاسپورت
  • شرکت در آزمون وروردی دانشگاه ها و کسب حداقل نمره برای رشته و دانشگاه مورد نظر
  • ارائه‌ی مدارک و ریز نمرات دوران دبیرستان و پیش دانشگاهی به صورت کامل (همراه با ترجمه انگلیسی یا ترکی)
  • ارائه مدرک زبان انگلیسی (تافل یا آیلتس) یا شرکت در آزمون زبان ترکی (تومر)

هزینه اعزام دانشجو به ترکیه

در مورد هزینه های اعزام دانشجو به ترکیه در مقطع کارشناسی ارشد نسبت به دانشگاه انتخابی شما متفاوت خواهد بود. هزینه دانشگاه های ترکی زبان در مقطع کارشناسی برای اتباع کشور ترکیه تقریبا ۷۵ تا ۲۶۰ دلار، و برای اتباع خارجی بین ۲۳۰ تا ۷۸۰ دلار خواهد بود. این هزینه ها برای دانشگاه هایی که به زبان انگلیسی تدریس می کنند برای اتباع کشور ترکیه بین ۱۶۰ تا ۵۵۰ دلار و برای اتباع خارجی بین ۴۶۰ تا ۱۶۰۰ دلار است.

هزینه های تحصیل در مقطع دکتری در کشور ترکیه، در دانشگاه های دولتی ۶۰۰ تا ۹۰۰ دلار در سال و در دانشگاه های خصوصی بین ۵۵۰۰ تا ۱۷۵۰۰ دلار در سال است. لازم به ذکر است که مانند سایر دانشگاه های بزرگ دنیا. البته شرایط بورسیه تحصیلی ترکیه نیز فراهم می باشد که دانشجویان می توانند با بورسیه تحصیلی ترکیه هزینه های خود را به شدت کاهش دهند که در مقاله ای جدا کاملا درباره آن صحبت کرده ایم. لازم به ذکر است که برای اینکه بتوانید در مقطع کارشناسی در دانشگاه های ترکیه تحصیل نمایید ابتدا نیاز است که در آزمون SAT شرکت نمایید و نمره قبولی را در این آزمون کسب کنید. ما برای راحتی هرچه بیشتر شما منابع آزمون sat را آماده کرده ایم.

× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟