بورسیه تحصیلی ترکیه

بورسیه تحصیلی ترکیه

شرایط عمومی بورسیه تحصیلی در ترکیه

برای متقاضیان به ادامه تحصیل در خارج از کشور یکی از چالش های مهم هزینه شهریه دانشگاه و زندگی در کشور های خارجی است. اما بسیاری از کشور ها  برای تحصیل در دانشگاه ها و موسسات آموزشی دولتی بورس و کمک هزینه تحصیلی فراهم کرده و بخش قابل توجهی از هزینه های دانشجویان از این طریق کاهش می یابد که باعث تسهیل شرایط  در تحصیل آن ها می شود. گرفتن بورسیه ترکیه مزیت‌های زیادی دارد که شامل: تحصیل رایگان، بیمه‌های درمانی، خوابگاه، حقوق و … است.

کشور ترکیه نیز همه ساله با هدف ارتقای سطح آموزشی جهانی و رشد نخبه ها و افراد با استعداد  تعداد زیادی بورس و کمک هزینه تحصیلی جهت تامین هزینه های زندگی و تحصیلشان در این کشور  فراهم کرده است. بورس ترکیه شرایطی را فراهم می‌کند که فرد متقاضی بعد از دریافت بورسیه می‌تواند هزینه‌های زندگی خود را تا حد زیادی کاهش داده و در دانشگاه مورد نظر هم به صورت رایگان تحصیل کند.

واحد پول رسمی این کشور لیر می باشد بنابراین متقاضیان گاهاً خواهان تحصیل در این کشور به دلیل هزینه های پایین می باشند؛  چرا که هزینه های تحصیل در ترکیه به مراتب کمتر از ایران می باشد. زبان رسمی این کشور ترکی می باشد و بیشتر دانشگاه های موجود در این کشور به زبان بومی برگذار می گردند. 

یکی از موارد مهم برای برخورداری از بورس های تحصیلی و ادامه تحصیل در ترکیه, برخورداری از دانش زبان انگلیسی یا ترکی است . در غیر این صورت ملزم به پرداخت هزینه برای کلاس های زبان در این کشور هستند. همچنین نمرات بالای مدارک تحصیلی نقش بسزایی در بهره مندی از بورس تحصیلی خواهد بود.

شرایط اخذ بورسیه تحصیلی ترکیه

کشور ترکیه بور های مختلفی در مقادیر متفاوتی را ارائه می دهد. متقاضیان می توانند در صورت داشتن شرایط خاصی، همراه با تحصیل در این کشور، بورسیه نیز دریافت نمایند. دریافت بورسیه تحصیلی ترکیه به دو صورت امکان پذیر می باشد و متقاضیان تنها با توجه به ۲ راه ممکن می توانند بورسیه دریافت نمایند. بنابراین با توجه به تعداد محدود این بورسیه ها، شرایط دریافت آن ها نیز کمی سخت است و دانشجویان می بایست معدل بالا و نمره زبان مقبولی ارائه نمایند. متقاضیان می توانند با مراجعه به سایت های دانشگاه ها این بورسیه ها را بررسی نمایند و بر روی سایت با ارسال رزومه خود درخواست بورسیه تحصیلی ترکیه دهند.

راه دیگر, متقاضیان می توانند با ارتباط با اساتید و یافتن استاد راهنما و مکاتبه با استادان در مورد بهره مندی از بورسیه تحصیلی خود درخواست دهند و با کمک استاد راهنما اقدام به دریافت بورسیه نمایند.

انواع بورسیه تحصیلی ترکیه ۲۰۲۱

همان طور که می دانید تحصیل دربسیاری  کشورهای خارجی  پرهزینه است؛ خیلی از دانشجویان به دلیل هزینه‌های بالا نمی‌توانند در کشورهای دیگر ادامه تحصیل بدهند. در برخورد با این موضوع، در بسیاری ازدولت‌ها برای دانشجویان توانمند و بااستعداد امکانی فراهم کرده‌اند که بتوانند با دریافت کمک هزینه‌های تحصیلی از طرف دولت، مؤسسات خیریه و … در دانشگاه‌های مطرح به تحصیل بپردازند. به این ترتیب شانس قبولی در بورسیه ترکیه برای افراد باهوش با استعدادهای درخشان بسیار بالا می رود.از این رو دولت ترکیه نیز هر سال برای دانشجویان کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری بورسیه‌های تحصیلی در نظر می‌گیرد؛ تا دانشجویان بدون داشتن دغدغه‌های مالی بتوانند در ترکیه تحصیل کنند. بورسیه های تحصیلی ترکیه دو نوع در دو دسته کلی قرار می‌گیرند که شامل:

  • بورسیه تحصیلی فول فاند ترکیه:  بورسیه فول فاند را می‌توان کامل‌ترین و بهترین نوع بورسیه دانست که کلیه ی هزینه‌های دانشجو حتی هزینه‌های حمل‌ونقل و پزشکی را هم پوشش می دهد. در ترکیه بعضی از دانشگاه‌ها از این طریق دانشجو جذب می‌کنند. زمان ثبت‌نام برای این بورسیه از اواخر دی شروع می‌شود و در اوایل اسفند به اتمام می‌رسد.
  • بورسیه تحصیلی درصدی ترکیه:بورسیه درصدی شامل افرادی می‌شود که در آزمون یوس یا sat شرکت کرده‌اند و یا از طریق پذیرش بدون آزمون می‌خواهند وارد دانشگاه شوند. در این بورسیه، دانشجو با در دست داشتن رزومه قوی (شامل معدل بالا، تقدیرنامه‌ها و مدارک مختلف و …) از دانشگاه درخواست بورسیه می‌کند و دانشگاه با بررسی رزومه وی بورسیه ۲۰ درصدی، ۵۰ درصدی و یا صد درصدی به وی اعطا می‌کند.

بورسیه تحصیلی ترکیه با دیپلم

درصورتی که  متقاضی اخذ بورسیه تحصیلی ترکیه با دیپلم هستید حتما باید مدرک و ریز نمرات دیپلم را  در هنگام ثبت نام در سایت بارگزاری نمایید. البته اگر سال دوازدهم هستید و هنوز تحصیلات دبیرستان را تمام نکرده اید، می توانید با بارگزاری ریز نمرات ترم اول تحصیلی سال دوازدهم در سایت ثبت نام نمایید. برای ثبت نام بورسیه تحصیلی ترکیه با دیپلم برای دوره کارشناسی حداقل معدل ۱۴ می باشد اما عموما این بورس ها برای معدل های زیر 18 پذیرش نمی شوند مگر در شرایط خاص اما  برای رشته های برتر نمره بالای 18 قابل قبول است.

نحوه ثبت نام بورسیه ترکیه ۲۰۲۱

ثبت‌نام بورسیه ترکیه ۲۰۲۱ از طریق وب‌سایت www.turkiyeburslari.gov.tr انجام می‌شود. شما می‌توانید با مراجعه به این سایت این کار را خودتان انجام دهید. ثبت‌نام بورسیه تحصیلی به دلیل داشتن فیلدها و موارد مختلف کاملاً تخصصی است . توجه کنید که اگر مدارک بورسیه ترکیه ۲۰۲۱ را به درستی در فیلدهای مخصوص به خود قرار ندهید و یا اطلاعات را به صورت دقیق و درست وارد مکنید؛ ممکن است بورس ترکیه شما توسط دانشگاه مورد نظر رد شود. برای همین توصیه می‌کنیم ثبت‌نام بورسیه تحصیلی خود را به متخصصان این حوزه بسپارید.

× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟