دانشگاه استانبول

دانشگاه کنت استانبول
دانشگاه استانبول ترکیه

دانشگاه استانبول , یکی از معتبر ترین و مشهورترین  دانشگاه های ترکیه درسال 1453 درشهر استانبول تاسیس شد. در حال حاضر دانشگاه استانبول ۵ پردیس و ۱۷ دانشکده در سراسر استانبول دارد. علاوه بر آن این دانشگاه دارای موسسه هایی نیز میباشد. پردیس اصلی دانشگاه استانبول در مجاورت میدان بیازیت واقع میباشد.

دانشگاه استانبول مورد تایید وزارت علوم ایران می باشد و این دانشگاه از نظر ارزشیابی تحصیلی وزارت علوم، در رتبه الف قرار دارد. دانشگاه استانبول ترکیه یکی از برترین دانشگاه‌های دولتی معتبر این کشور به‌حساب می‌آید که به دستور پادشاه وقت ترکیه، سلطان محمد عثمانی، تأسیس شده است.

بسیاری از چهره‌های هنری، اجتماعی و سیاسی ترکیه مثل عبدالله گل در این دانشگاه تحصیل کرده‌اند. دانشگاه استانبول ترکیه در توسعه علمی، اقتصادی و فرهنگی ترکیه نقش قابل‌توجهی ایفا کرده است. این دانشگاه دولتی یکی از مراکز مهم علمی در ترکیه است که این کشور را در رقابت‌های علم و فناوری پیش برده است.

دانشگاه دولتی استانبول به‌عنوان یکی از دانشگاه‌های تاریخ‌ساز کشور ترکیه شناخته‌شده است که در مقایسه با دیگر دانشگاه‌های ترکیه این دانشگاه از امکانات بیشتری برخوردار است. شهر آنکارا محل دانشگاه حاجت تپه دومین شهر بزرگ ترکیه بوده و در زمینه های صنعت، بانکداری، پوشاک و حمل و نقل در ترکیه پیشرو است. صنایع بزرگ ترکیه مانند خودروسازی، نساجی، لوازم الکترونیکی و خانگی در آنکارا مستقر بوده و سهم بزرگی در رشد اقتصادی ترکیه بر عهده دارند.

دانشکده ها و موسسات دانشگاه استانبول

دانشگاه حاجت تپه شامل ۱۴ دانشکده، ۱۴ انستیتو و مدرسه عالی، ۲ مدرسه کاربردی، یک مدرسه هنرهای زیبا، ۶ مدرسه حرفه ای و ۹۲ مرکز تحقیقاتی کاربردی است. دانشگاه حاجت تپه به عنوان یکی از دانشگاه‌های معتبر و پیشرو در ترکیه همواره ارزش های جهانی و توسعه اجتماعی را در اولویت برنامه های خود قرار داده و در رشته های هنر، تکنولوژي و علوم جزو دانشگاه‌های برتر ترکیه محسوب می گردد.

دانشکده پزشکی استانبول
دانشکده دندان پزشکی
دانشکده داروسازی
دانشکده دامپزشکی
دانشکده فنی و مهندسی
دانشکده اقتصاد
دانشکده علوم سیاسی
دانشکده مدیریت بازرگانی
دانشکده مدیریت کسب و کار
دانشکده حقوق
دانشکده روزنامه نگاری
دانشکده ادبیات و علوم اجتماعی
دانشکده علوم
دانشکده ارتباطات
دانشکده شیلات
دانشکده الهیات
دانشکده آموزش و پرورش حسن علی یوسل
موسسه ها:
موسسه حسابداری
انستیتو اصول و اطلاحات آتاتورک
انستیتو قلب و عروق
انستیتو بهداشت کودکان
انستیتو اوراسیا
انستیتو پزشکی تجربی
انستیتو اعصاب
انستیتو آنکولوژی
انستیتو علوم
انستیتو علوم اجتماعی
انستیتو مطالعات ترکی

زبان آموزشی دانشگاه استانبول

دروس در رشته های مختلف بیشتر به زبان ترکی می باشد. اما دروس در بعضی از دانشکده ها به زبان انگلیسی نیز تدریس می شود.

رتبه دانشگاه استانبول

در سال ۲۰۱۰ دانشگاه استانبول رتبه ۴۰۱-۵۰۰ بهترین دانشگاه های جهان را کسب کرد و همچنین دومین دانشگاه برتر ترکیه شد.

شرایط پذیرش در دانشگاه استانبول

جهت پذیرش  در رشته های پزشکی ، دندانپزشکی و داروسازی دانشگاه استانبول (Istanbul University)، متقاضیان باید در آزمون ورودی yos شرکت کنند و پس از اخذ نمره قبولی در آزمون ورودی یوس دانشگاه استانبول می‌توانند وارد این دانشگاه شوند. این آزمون در کشور ترکیه دارای دو دفترچه است که دفترچه اول شامل دروس ریاضی، هوش و هندسه و دفترچه دوم برای سنجش دروس پایه مثل شیمی است.

مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش از دانشگاه استانبول

 • مدرک به همراه ریزنمرات (ترجمه شده به زبان ترکی)
 • رزومه (cv)
 • انگیزه نامه
 • نمرات آزمون زبان

بورس های دانشگاه استانبول

تعدادی از دانشجویان بین‌الملل می‌توانند از بورس دانشگاه دولتی استانبول کشور ترکیه بهره‌مند شوند. «500» نفر اول کنکور، دانشجویان ممتاز کلاس‌ها، افراد موفق در رشته تحصیلی هنر «5 نفر»، بخش فرهنگ «5 نفر» و بخش ورزش «5 نفر» می‌توانند از بورسیه این دانشگاه استفاده کنند.

بورس های دانشگاه استانبول برای تحصیل در ترکیه هزینه های شهریه و خوابگاه را پوشش می دهد.

هزینه های شهریه در دانشگاه استانبول

 • اگر زبان آموزشی ترکی باشد، هزینه‌های تحصیل به شرح زیر است:
 • دانشجویان بین المللی سالیانه 300 تا600 دلار
 • دانشجویان ترکیه سالانه 100 تا  200 دلار
 • اگرزبان آموزش انگلیسی باشد :
 • دانشجویان اهل ترکیه 200 تا300 دلار
 • دانشجویان بین الملل سالانه 600 تا900 دلار
 • امکانات دانشگاه استانبول

اسکان و تعذیه

دانشگاه دولتی استانبول کشور ترکیه دارای 7 مجتمع است. در مجتمع رفاهی Avcılar این دانشگاه، 1500دانشجو و در خوابگاه محمد جان 200 دانشجوی بین‌المللی سکونت دارند. خدمات بهداشتی خوابگاه‌های این دانشگاه به‌صورت شبانه‌روزی در اختیار دانشجویان بین‌المللی قرار دارد. در تمام دانشکده‌های این دانشگاه به دانشجویان بین‌المللی غذای ظهر داده می‌شود و هر یک از این دانشکده‌ها کافه‌تریا و بوفه دارند.

خدمات بهداشتی

از طرف ریاست اداره بهداشت دانشگاه به دانشجویان بین‌المللی، خدمات بهداشتی ارائه می‌شود. در فرآیند مداوای دانشجویان بین‌المللی، دانشکده‌های پزشکی و جراح پاشا نقشی مفیدی اجرا می‌کنند. دانشکده دندان‌پزشکی به دانشجویان، خدمات دندانپزشکی را ارائه می‌دهد. دانشکده ادبیات دارای مرکز مشاوره روانی است.

فعالیت های ورزشی

دانشگاه استانبول دارای سالن ورزشی در حدود استاندارد المپیک Olympic است. همچنین امکانات لازم برای تمام رشته‌های ورزشی بسکتبال، والیبال و هندبال را دارد. هرساله مراسم های شادی ورزشی در ماه‌های آوریل April و می May در دانشگاه استانبول کشور ترکیه برگزار می‌شود.

× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟