منابع آزمون ALES

امتحان ورودی تحصیلات تکمیلی (بالای لیسانس) یا آزمون ALES که مخفف کلمه­ ی Akademik personel ve Lisansüstü Eğitim Sınavı است. آزمونی است که هر سال از سمت دانشگاه ­های کشور ترکیه، خصوصی و دولتی   مختص دانشجویان بین المللی یا خارجی و دانشجویان بومی برگزار می­گردد که امتیاز آن در برخی موارد جهت ورود به دوره‌های آموزش تحصیلات تکمیلی بعد از لیسانس و موارد مشابه از قبیل دوره‌های تخصصی و پذیرش مربی در دانشگاه‌ها و… در ترکیه مورد نیاز است.

هر دانشگاه موظف است با توجه به ظرفیت در نظر گرفته برای این دانشجویان، نسبت به پذیرش آنان براساس نتایج آزمون ALES اقدام نماید. دانشجویانی که در آزمون ALES نمره­ ی قبولی را کسب کنند علاوه بر دارا بودن مجوز ادامه تحصیل در این رشته ها، شهریه­ی تحصیلی کمتری نیز پرداخت خواهند کرد .

این امتحان یک آزمون استعداد سنجی شامل دو بخش رقمی (SAYISAL) و کلامی (SÖZEL) است وهدف از آن، سنجش توانایی افراد در زمینه‌های کلامی، رقمی و تفکر منطقی است که بر میزان موفقیت آنان در طی تحصیلات تکمیلی می‌تواند تأثیرگذار باشد. بدین ترتیب، سؤالات این آزمون در جهت سنجش میزان معلومات افراد در رشته تحصیلی تخصصی آنها نیست. سؤالات به گونه‌ای طراحی می‌شوند که فارغ‌التحصیلان رشته‌های مختلف دانشگاهی قادر به پاسخ دادن به آنها باشند.
تمام کسانی‌که در سال آخر دورة لیسانس مشغول به تحصیل هستند، دارندگان مدارک لیسانس، فوق لیسانس و دکترا و یا دانشجویان دورة فوق‌لیسانس و دکترا می‌توانند در این آزمون شرکت نمایند.
امتحان ALES در مراکز دانشگاهی ۴۱ شهر ترکیه و قبرس شمالی برگزار می‌شود. نتایج ALES از تاریخ برگزاری آزمون به مدت دو تا سه سال اعتبار خواهد داشت.

ازمون الس ALES

مواد آزمون ALES، بخش های مختلف آن و نمرات هر بخش
آزمون الس از دو بخش اصلی تشکیل شده که هر یک از این دو بخش نیز خود دارای دو قسمت جدا و دفترچه آزمون مجزا می باشند. پس در کل این آزمون از 4 بخش تشکیل شده است. هر بخش آن حاوی 50 سوال بوده و در کل آزمون ALES دارای 200 سوال می باشد.
در هر دفترچه 100 سوال مطرح شده که یکی حاوی سوالاتتخصصی مربوط به دورس ریاضی و هوش و دیگری حاوی سوالات بخش مربوط به زبان ترکی می باشد.
دانشجویان برای پاسخگویی به هر بخش 90 دقیقه زمان دارند و در واقع کل زمان آزمون 180 دقیقه می باشد.
به سوالات بخش زبان ترکی SÖZEL و به سوالات بخش ریاضی نیز SAYISAL گفته می شود.

منابع آزمون ALES

آزمون ALES فاقد بخش های چهارگانه آزمون های تافل و آیلتس می باشد و به همین دلیل، دارای منابع آنلاین محدودی  می باشد  و منابع آن بیشتر به صورت جزوه ها، کتاب ها و مباحث و نکات مطرح شده در کلاس ها موجود می باشند. پس بهتر است مطالعه خود را بر روی کتابهایی متمرکز نمایید که بر روی بخش های مختلف آزمون آلس، اعم از هوش و ریاضیات و همچنین زبان ترکی کار نموده اند.

منابع معتبر ازمون الس ALES

در بخش هوش و ریاضی می توان به کتاب 5 آزمون آزمایشی آزمون آلس و کتاب بانک سوالات آزمون ALES 2019 اشاره نمود.
در بخش زبان ترکی نیز می توان به کتاب لغات سخت و مشکل آزمون ALES و کتاب زبان و بیان که در زمینه درک مطلب و نکات مهم می باشند، اشاره نمود.

کتاب ALES Sample Test 2019، که حاوی 50 آزمون و نمونه سوالات آزمون ALES می باشد.
کتاب Mathematical ALES Yargi که شامل صدها نمونه سوال بخش هوش و ریاضیات آزمون ALES می باشد.
کتاب Turkish Language ALES Yargi، که شامل صدها نمونه سوال زبان ترکی و همچنین انواع متون ترکی جهت آماده سازی دانشجویان برای این بخش از آزمون ALES می باشد.

همانطور که می دانید فرایند رسیدن به موفقیت درهر زمینه ای نیازمند استمرار و مرحله ای است .پس برای کسب نمره قبولی خوب,  در این آزمون اولین قدم خرید منابعی معتبر و کامل برای آمادگی برای شرکت در آزمون است.

قبولی با بهترین منابع آزمون آلس ALES

همانطور که با آزمون ALES آشنایی دارید,  به خوبی می دانید که این آزمون مناسب افرادی است که قصد ادامه تحصیلات تکمیلی دردانشگاه های  ترکیه را دارند. شرکت در این آزمون ملزم به آمادگی کامل است. اما آیا فقط با شرکت در کلاس های آموزشی می توان در این آزمون نتیجه مطلوب را به دست آورد؟ کلاس های آمادگی برای آزمون آلس با این که بسیار مفید هستند، اما شما نیز به خوبی می دانید که نتیجه مطلوب در پی تلاش بیشتر و استفاده از بهترین منابع آزمون ales است. با افزایش درخواست ها برای ادامه تحصیلات تکمیلی در کشور ترکیه رقابت در آزمون ALES نیز بیشتر شده است. همچنین برخی از عزیزان هستند که به دلیل زندگی در شهرستان ها یا مناطقی که امکانات کمی در اختیار دارند یا عدم وقت کافی برای شرکت در کلاس های آمادگی ، می توانند با تهیه کتاب ها و ویدیو های آمادگی برای آزمون خود را برای گرفتن بهترین نتیجه در این آزمون آماده کنند .

× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟