منابع آزمون TOMER

منابع آزمون TOMER

آزمون  که مخفف کلمه (Türkçe Öğretim Merkezi) و یکی از ازمون های مهم است و برای ارزیابی تسلط و مهارت های متقاضیان با زبان ترکی حتما به مدرک Tomer نیاز خواهید داشت. یاد گرفتن زبان ترکی کار سختی نیست و با کمی تلاش و استفاده از بهترین منابع آزمون tomer می توانید به راحتی این زبان را یاد بگیرید.

آزمون تومر TOMER

دو آزمون معتبربرای ورود به دانشگاه های ترکی در زبان ترکی استانبولی، آزمون TÖMER و YOS هستند. اگر قصد دارید برای تحصیل یا کسب و کار به ترکیه مهاجرت کنید، باید آزمون TÖMER را با موفقیت بگذارنید و نمره قابل قبولی در آن کسب کنید. این آزمون برای مهارت های عمومی زبان ترکی استانبولی طراحی شده است.

تومر (TÖMER)، مرکز برنامه ریزی و تحقیق زبان ترکی و زبان های خارجی وابسته به دانشگاه آنکاراست که در سال 1984 و توسط «محمد هنگیرمن (Mehmet Hengirmen)  با هدف ، آموزش زبان ترکی استانبولی به تمام اتباع خارجی و کسانی است که زبان مادری آن ها ترکی استانبولی نیست تاسیس شد. افراد زیادی این زبان را با هدف اخذ پذیرش در دانشگاه های ترکیه یاد می گیرند. همچنین بسیاری این زبان را با هدف آموزش به دیگران یاد می گیرند یا می خواهند مهارت های زبانشان را در قالب تدریس یا ترجمه، مستند کنند. همچنین کسانی هم هستند که در همه گروه های بالا قرار می گیرند و به طور کلی می خواهند مهارت های زبان ترکی استانبولی خود را ارزیابی کنند و این مهارت را به صورت مکتوب و با یک مدرک معتبر به دیگران عرضه کنند.

در ایران دوره های آمادگی آزمون  TÖMER  برگزار می شود  که شامل آموزش و تمرین مهارت های خواندن، نوشتن، گرامر و مکالمه به زبان ترکی استانبولی است. معمولا این دوره ها 42 جلسه هستند و با توجه به سطح علمی و نیاز زبان آموز تغییر می کنند. در انتهای هر دوره، زبان آموزان با سوالات دوره های گذشته آزمون TÖMER ,میزان آمادگی خود را برای این آزمون محک بزنند.

اصول آزمون تومر این است که در دو مرحله کتبی و شفاهی انجام می شود. برای قبولی در این آزمون باید از سقف نمره که 100 است، حداقل 70 امتیاز کسب کنید.

آزمون تومر پنج بخش اصلی دارد

 1. مهارت مکالمه در زبان ترکی استانبولی که یکی از مهم ترین و اصلی ترین بخش های آن است
 2. مهارت شنیدن در زبان ترکی استانبولی
 3. مهارت گرامر در زبان ترکی استانبولی
 4. مهارت خواندن و درک مطلب در زبان ترکی استانبولی
 5. مهارت توضیحات کتبی و شفاهی در زبان ترکی استانبولی

در تمام سطوح آزمون از «آ یک» تا «ج یک» بخش بندی هایی صورت گرفته و در سه بخش شنیداری، گرامر و نوشتار، 27 سوال طرح شده است. دو بخش مهم تر، یعنی مکالمه و مهارت خواندن، درک مطلب و انشای شفاهی و کتبی، تعداد سوالات متغیر است.

مدت زمان کلی آزمون TÖMER حدودا 165 دقیقه است.

اگر در تمام مراحل حداقل 50 درصد سوالات را به درستی پاسخ بدهید می توانید در این آزمون نمره قبولی کسب کنید .

مدارک تومر در دو نوع مختلف ارایه میشوند:

 • دیپلما (Diploma) یا دیپلم
 • سرتیفیکا (Sertifika) یا گواهینامه

دیپلما

این مدرک دارای اعتبار مادام العمر است و با یک بار شرکت در آزمون تومر ،تسلط شما به زبان ترکی برای همیشه تایید میشود.

کسانی که خواهان ادامه تحصیل در ترکیه هستند، باید حداقل نمره ی C1 در این آزمون کسب کنند و کسانی که متقاضی کار در ترکیه هستند میتوانند نمره ی C2 را نیز کسب کنند.

سرتیفیکا

این مدرک موقتی است و اعتبار آن بین 6ماه تا 2 سال است و در دو سطح مقدماتی (TEMEL) و متوسطه (ORTA) برگزار میشود.اعتبار سرتیفیکای مقدماتی 6ماه است و متقاضی باید در این آزمون نمره ی B2 کسب کرده باشد تا بتواند سرتیفیکای متوسطه را کسب کندکه اعتبارش 2سال است و باید حداقل نمره ی B1  را کسب کند. پس از پایان اعتبار سرتیفیکا، فرد میتواند برای تمدید اعتبار آن دوباره اقدام کند.

نمره این آزمون در چهار سطح دسته بندی می شود

 • سطحA1 و A2 (مقدماتی) برای داوطلبانی که امتیاز آن ها 59-50 است.
 • سطحB1 و B2 (متوسطه) برای داوطلبانی که امتیاز آن ها 70-60 است.
 • سطحC1 و C2 (پیشرفته) برای داوطلبانی که امتیاز آن ها 100-70 است.

همچنین باید به این نکته اشاره کنیم به کسانی که امتیاز آن ها زیر 50 است، مدرکی اعطا نمی شود.

برای پذیرش در دانشگاه های معتبر ترکیه باید سطح C1 را با موفقیت سپری کرده باشید  که سطح سوم بالاترین و باارزش ترین سطح نمرات در این آزمون است و تسلط کامل شما روی این زبان را تضمین می کند،  .

هر آزمونی منابعی دارد که زبان آموزان و متقاضیان برای آمادگی در آزمون باید این منابع را مطالعه کنند.

مهم ترین منابع آزمون تومر (TÖMER) به شرح زیر است:

 1. کتاب HiTiT که به طور خاص برای آمادگی در آزمون تومر تالیف و نگاشته شده است و در ایران هم به زبان آموزان رده سنی بزرگسال آموزش داده می شود.
 2. کتاب TÖMER با مرجع فارسی که همه چیز درباره آزمون تومر در آن نوشته شده است و نکات، بایدها و نبایدهای این آزمون به متقاضیان آموزش داده می شود.
 3. فرهنگ لغت Büyük Türkçe Sözlük که برای یادگیری واژگان ترکی استانبولی پیشنهاد می شود
 4. کتاب گرامر آسان زبان ترکی استانبولی که برای آمادگی سوالات گرامر آزمون تومر استفاده می شود
 5. کتاب راهنمای آزمون تومر (Uzaktan Türkçe Sınavı TÖMER) که توسط انتشارات دانشگاه آنکارا و دانشگاه قاضی تالیف و نگاشته شده است و تمام نکات مهم و ضروری آزمون تومر را برای متقاضیان فراهم کرده است.
× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟